Kulaklık,

2 küçük hoparlörün kullanıcının kulağına yakın yerde durmasını sağlayan bir çevre birimidir.

Genellikle kullanım amaçları, kullanan kişi dışında başka kişileri rahatsız etmemek, dışarıdaki ortam gürültüsünü önlemek sesi ve basları daha net şekilde algılamak veya kulakları korumaktır.

Kafa Üstü Kulaklık

genellikle bilgisayarlar için kullanılan kulaklıklardır. Çok yer kapladığından ve taşınabilir olmadığından dolayı mobil cihazlarda pek tercih edilmezler. Kulaklık firmaları bu sorunu çözmek için kulaklıklara katlanabilme-dönebilme özellikleri eklemektedir. Üzerine mikrofon entegre edilmiş modelleri de bulunmaktadır. Kullanım yelpazesi geniştir. Bilgisayar kullanıcıları, oyuncular, radyocular, disk jokeyler vb. bu kulaklık türünü tercih etmektedir.

Ense Üstü Kulaklık

Ense Üstü kulaklıklar şapka ve başlıkla birlikte kullanma bakımından daha rahattır. Kafa Üstü kulaklıklar gibi öne doğru kayma sorunları daha azdır. Spor yaparken tercih edilirler.

Hem Ense Üstü kulaklıklar hem de Kafa Üstü kulaklıklar ses kalitesi bakımından kulak içi kulaklıklardan daha kaliteli ses üretirler. İki kulaklık süngerinin içinde 2 hoparlör olabileceği gibi ek olarak bas hoparlörleri ve tiz hoparlörleri de eklenebilir.

Kulak İçi Kulaklık

Kulak İçi kulaklıklar (İng. Earbuds veya Earphones), kafa üstü kulaklıkların gündelik kullanıma uyarlanmış modelidir. Dış veya orta kulak içine takılabilen modelleri vardır. Orta kulak içine takılan modellerin baş kısmında şapkamsı, silikon bir yapı mevcuttur. Günümüzde bu kulaklıkların içine de birden çok hoparlör yerleştirilebilmekte, MP3 entegre edilebilmektedir. Bu kulaklık türü mobil cihazların yanında tercih edilmektedir. Bluetooth kulaklıklar da bu kulaklık türüne dahildir. BeatsSonySamsung ve Apple, kulak içi kulaklık üreten büyük firmalardan bazılarıdır. Ayrıca bu kulaklıklar, üretici tarafından üretilen cihazların yanında da verilir.

234 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor